X
شنبه, ۲۷ دی ۱۳۹۹ ۱۰:۴۶ ۱۸
چچ
حقی از کردستان در زمینه حقوق دولتی معادن ضایع نمی‌شود/وصول 53 میلیاردتومانی حق معادن درکردستان

حقی از کردستان در زمینه حقوق دولتی معادن ضایع نمی‌شود/وصول 53 میلیاردتومانی حق معادن درکردستان

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: حقی از کردستان در زمینه حقوق دولتی معادن ضایع نمی‌شود.

محمد دره‌وزمی اظهار کرد: در خصوص حقوق دولتی هر ساله بر اساس تعرفه‌ای که وزارت صمت مشخص می‌کند از بهره‌برداران معادن حقوق دولتی وصول می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: میزان تعرفه را خود وزارت صمت مشخص می‌کند ما در استان کردستان از معادنی که پروانه بهره‌برداری دارند و فعالیت می‌کنند از ابتدای سال 92 تا پایان سال 98 کلا 230 میلیارد تومان حقوق دولتی وصول کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه قبل از سال 92 حقوق دولتی که از معادن دریافت می‌شد کم بود، افزود: تا سال 92 این مبلغ دریافتی حدود 4 میلیارد و 500 میلیون تومان بود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان عنوان کرد: سال 93 این میزان به 15 میلیارد و 500 میلیون تومان رسید.

وی عنوان کرد: براساس قانون معادن تبصره 6 ماده 14 قانون معادن 15 درصد از این حقوق دولتی باید برگردد و در استان و مناطقی که در مسیر معادن قرار گرفته هزینه شود علاوه بر مطالبه مردم برای این 15 درصد مطالبه ما هم بوده و هست.

وی با تاکید براینکه در زمینه حقوق دولتی معادن این اطمینان را به مردم می‌دهیم که حقی از استان ضایع نشود، اذعان کرد: 34 میلیارد و 500 میلیون تومان از 230 میلیارد تومان از محل منابع حقوق دولتی در طول این چند ساله برای اجرای پروژه‌ها که در اختیار وزارت صمت بوده هزینه شده است.

وی به برخی پروژه‌های اجرا شده در این راستا اشاره کرد و گفت: پروژه جاده احمدآباد باش ـ دیرک‌لو به طول 40 کیلومتر با صرف 20 میلیارد تومان که البته توافق در این پروژه 15 میلیارد بود اما تا سقف 35 میلیارد تومان خواهد رسید، روکش آسفالت حسن‌آباد ـ یاسوکند و شانوره 3 میلیارد تومان، اختصاص 15میلیارد تومان برای 10 کیلومتر زیرسازی آماده‌سازی و آسفالت و علائم راهنمایی و رانندگی جاده عبدالصمدی مریوان و...از جمله اعتبارات اختصاص یافته از این محل به پروژه‌های در دست اجرای استان بوده است.

وی اضافه کرد: برای احداث جاده اوریه که معادن سنگ تزینی اوریه قرار دارد نیز بیش از 10 میلیارد تومان هزینه می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: تا کنون 53 میلیارد تومان از این حقوق دولتی وصولی را در زیر ساخت معادن هزینه کرده‌ایم در حالی که کل حقوق دولتی 34 میلیارد و 500 میلیون تومان است.

وی اضافه کرد: وزارت صمت و سازمان صمت کردستان، استاندار کردستان، سازمان برنامه و بودجه و...به صورت جدی پیگیر هستیم که سهم بیشتری به استان اختصاص یابد.

وی با بیان اینکه دنبال این هستیم که 230 میلیارد تومان به صورت کامل به استان برگردد و هزینه شود، عنوان کرد: تاجایکه توانسته‌ایم نگذاشیم که حقی از استان کردستان ضایع شود البته کسی هم به دنبال این تضییع حق نیست.

وی در پایان اذعان کرد: وزارت صمت توجه خاصی به زیر ساخت معادن در استان کردستان داشته و نمونه آن هزینه 53 میلیارد تومانی در این زمینه است.

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Generate time: 4.0168093045553
Query time: 2.9787681897481