X
یکشنبه, ۰۹ خرداد ۱۴۰۰ ۱۳:۵۲ ۳۴
چچ
بیجار قطب فرش دستی کشور است/احداث موزه فرش بیجار نیازمند اعتبار ویژه

بیجار قطب فرش دستی کشور است/احداث موزه فرش بیجار نیازمند اعتبار ویژه

فرماندار شهرستان بیجار گفت: صنعت فرش کردستان تاریخچه بسیار طولانی دارد و بیجار به عنوان قطب فرش دستی کشور یکی از پیشتازان این صنعت است.

علی اکبر ورمقانی در جلسه ستاد فرش کردستان که با حضور فرحناز رافع رئیس مرکز ملی فرش کشور در بیجار برگزار شد, اظهار کرد: از سال 91 احداث موزه فرش در بیجار مورد بحث بود و طبق صحبت های اولیه تیمچه حاج شهباز به عنوان مکانی برای نگهداری فرش های نفیس بیجار انتخاب شده بود.

وی افزود: بعد از ثبت فرش های نفیس حسینیه بیجار در آثار ملی کشور مشخص شد که تیمچه حاج شهباز مکانی مناسب برای نگهداری این فرش ها نیست، زیرا این فرش ها به علت داشتن طول و عرض زیاد در خود محوطه تیمچه قابل چینش نبود.

فرماندار شهرستان بیجار ادامه داد: بر همین اساس قرار بود موزه فرش در بیجار در زمینی در میدان محمودآباد ابتدای کمربندی به متراژ 12 هزار متر مربع احداث شود که در سال 96 بعد از تملک زمین کار احداث این موزه آغاز شد.

ورمقانی با اشاره به تخصیص 10 میلیارد ریالی سال 97 جهت راه اندازی موزه فرش بیجار، یادآور شد: این اعتبارات اصلا جوابگوی ساخت ساز این پروژه بزرگ نیست.

فرماندار شهرستان بیجار علت اصلی اولویت احداث موزه فرش را وجود فرش های نقیس و تاریخی در بیجار اعلام کرد و گفت: علاوه بر آن صنعت و هنر فرش این شهرستان دارای ویژگی های منحصر به فردی در طرح و نقشه است که می توان با ساخت موزه گامی در حفظ اصالت آن برداشت.

ورمقانی اظهار کرد: نمونه ای از این قالی های نفیس و ظریف با قدمتی 130 ساله مربوط به دوران قاجار است که در حسینیه بیجار نگهداری می شود و توسط استادکاران بافنده زن در روستای حلوایی و به دستور علیرضاخان امیر تومان حاکم وقت بیجار بافته شده است.

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Generate time: 3.8526906967163
Query time: 3.1120843887329