X
یکشنبه, ۰۹ خرداد ۱۴۰۰ ۱۳:۵۵ ۴۵
چچ
60 هزار بافنده فرش در کردستان فعالیت دارند

60 هزار بافنده فرش در کردستان فعالیت دارند

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: در حال حاضر در استان کردستان 60 هزار بافنده فعال هستند.

بختیار خلیقی پیش از ظهر امروز در جلسه کمیته فرش که در سالن پیامبر اعظم استانداری کردستان برگزار شد, اظهار کرد: در استان کردستان 90 هزار بافنده فرش وجود دارند که 60 هزار بافنده آن فعال هستند.

وی با بیان اینکه سالانه 180 هزار متر مربع فرش در استان بافته می شود, افزود: 185 کارگاه تولید فرش به صورت مستقیم و غیر مستقیم در استان فعال هستند.

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان ادامه داد: در کردستان 12 هزار نفر زیر پوشش بیمه قالی بافان قرار دارند که تنها 8 هزار نفر آنان واقعا قالیباف هستند.

خلیقی یادآور: طی چند سال اخیر در استان یک میلیارد و 310 میلیون تومان تسهیلات به مشاغل خانگی تخصیص یافته است که بخشی از آنها به فرشبافان پرداخت شده است.

وی بیان کرد: با توجه به پتانسیل کردستان در بافت فرش, تولیدکنندگان فرش دستباف استان مطالبه ثبت جهانی فرش بیجار و سنندج را دارند.

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: استان کردستان یکی از استان‌های برتر تولید پشم است و در استان سالانه یک هزار و 600 تن پشم تولید می‌شود که بیش از یک هزار و 200 تن آن مناسب بافت فرش است که با توجه به عدم وجود صنایع تبدیلی به خارج از استان برای تبدیل به نخ فرستاده می‌شود.

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Generate time: 8.7071706453959
Query time: 7.9316953023275